Praktyka operacji piersi znana jest już od XIXw. i mimo, że stosowane do tego materiały pozostawiały wiele do życzenia (do powiększania piersi używano wypełnień kauczukowych, bawełnianych, z gąbki polietylenowej), okres ten zapoczątkował wzrost zainteresowania oraz współczesny kult pięknego ciała. W XXw. zaczęto stosować wypełnienia bardziej przyjazne ludzkiemu organizmowi jak np. płaty skóry pobierane z brzucha pacjentki.
Przełom przyniosła pierwsza operacja przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 1963r jednak materiał sylikonowy użyty do powiększenia wzbudził sporo kontrowersji po ukazaniu się książki Florence Williams’a w której to autor opisał historię uratowanej za sprawą twardego sylikonu kobiecie uczestniczącej w strzelaninie.
Na szczęście współczesne metody upiększania biustu nie przedstawiają się już drastycznie. Dowodem na to jest ponad 1,7 miliona klientek poddających się zabiegowi w ciągu jednego roku.
Decyzja o operacji stawia przed każdą z nas liczne pytania, a więc dobrze, że tu jesteś!
Za chwilę uzyskasz odpowiedzi.
Kobiety zostały utwierdzone w przekonaniu, że nie ma w ludzkim ciele zmian, których nie można cofnąć przy pomocy znakomitego specjalisty i skalpela.
Na przestrzeni lat wyodrębniono z ogólnego pojęcia różnego rodzaju zabiegi operacyjne wykonywane na piersiach jak np.:
- powiększanie piersi
- zmniejszanie piersi
- podnoszenie piersi z lub bez implantów (mastopeksja)
Na czym polega i jak wygląda operacja powiększenia piersi?
Powiększenie piersi, możliwe jest dzięki umieszczeniu wewnątrz wkładki – implantu, indywidualnie dobranego do możliwości oraz porządnych przez pacjentkę efektów.
Wpływ na decyzję lekarza o wielkości i kształcie implantów mają m.in:
- budowa anatomiczna klatki piersiowej
- możliwości biologiczne tkanek piersi pacjentki
- symetria i stan gruczołów piersiowych
Pierwszym etapem przygotowania jest konsultacja lekarska. Spotkanie ze specjalistą ma na celu poznanie przez niego oczekiwań pacjentki co do efektów po zabiegu oraz jej ewentualnych wątpliwości. Przed operacją dokonuje się też pomiaru piersi.
Nie każda z Pań ma jednak możliwość zakwalifikowania się do operacji plastycznej biustu.
Przeciwwskazaniami do wykonania operacji biustu są:
- podejrzenie raka piersi
- zmiany guzkowe w obrębie piersi
- zaawansowane zmiany mastoplastyczne
- ciąża i okres laktacji (pacjentki powinny odczekać minimum 6 miesięcy po zakończeniu procesu laktacji)
- infekcja (nawet katar czy lekkie przeziębienie wymaga zmiany terminu operacji)
- wiek – pacjentka musi mieć ukończone 18 lat.
- zaburzenia psychologiczne - jeżeli pacjentka wychodzi z założenia, że operacja biustu rozwiąże wszystkie jej dotychczasowe problemy, specjalista może odmówić wykonania zabiegu.
- zbyt wygórowane, a czasami wręcz nierealne wyobrażenia na temat efektów po zabiegu.
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- cukrzyca
- choroby serca
- ogólny zły stan zdrowia
Jeżeli konsultacja zakończy się pomyślnie, pacjentka zostanie poproszona o dostarczenie szczegółowych badań określających jej stan zdrowia.
Należą do nich między innymi:
- USG piersi
- RTG klatki piersiowej
- EKG z opisem
- morfologia z rozmazem oraz OB.
- określenie grupy krwi
- ogólne badanie moczu
- glikemia na czczo
- kreatynina
- antygeny HbS, HIV, HCV
Operacja biustu przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1.5 do 2 godzin.
Zabieg rozpoczyna się już w momencie nakreślenia przez specjalistę linii cięcia. Może ona być poprowadzona na 3 sposoby:
- Cięcie tuż pod piersią
- Cięcie wokół brodawki
- Cięcie pod pachą
Ze względów estetycznych najczęściej wykonuje się cięcie wokół brodawki – najmniej widoczne lub cięcie pod pachą jednak jest to sprawa indywidualna i dobrana pod każdym względem do możliwości pacjentki gdyż implant przebywa dosyć długą drogę zanim zostanie umieszczony w docelowym punkcie.
Pacjentka po zaakceptowaniu wstępnego rysunku jest wprowadzana w stan uśpienia. W tym czasie chirurg w obecności anestezjologa, pielęgniarki, instrumentariuszki oraz asystenta prowadzi precyzyjne cięcie i umieszcza implant wybranym sposobem w piersi.
Implant może być umiejscowiony na dwa sposoby:
- Podgruczołowo - pomiędzy mięśniem piersiowym większym, a tkanką gruczołową).
- Podmięśniowo – pomiędzy ścianą klatki piersiowej, a mięśniem piersiowym większym.
Po pomyślnym wprowadzeniu implantów chirurg zakłada szwy i opatrunki, a pacjentka jest przewożona na salę pooperacyjną gdzie jest wybudzana i pozostaje pod obserwacją około 2 dni.
W czasie obserwacji następuje pierwsza zmiana opatrunku podczas której pacjentka może zobaczyć pierwszy raz efekt operacji oraz usuwane są dreny ssące.
Pacjentka opuszcza klinikę ze szczegółowymi zaleceniami (stawia się w niej z powrotem po upływie około 12-14 dni na zdjęcie szwów).
Po zdjęciu szwów specjaliści zalecają nieprzerwalne noszenie bielizny pooperacyjnej aby uniknąć ewentualnych powikłań i uszkodzeń mechanicznych wciąż jeszcze świeżo operowanej strefy.
Lekarze chirurdzy rekomendują pozostanie w domu przez około 2 tygodnie po operacji natomiast sam okres rekonwalescencji przedłużony jest do 6 tygodni. Należy w tym czasie stosować się ściśle do zaleceń chirurga oraz unikać ciężkich prac czy innego rodzaju wysiłku fizycznego.
Jak wygląda operacja zmniejszenia piersi?
Powodów za sprawą których kobiety poddają się zabiegowi zmniejszenia piersi jest wiele lecz najczęstsze z nich to przede wszystkim aspekty zdrowotne – przeciążenie kręgosłupa za sprawą zbyt obfitego biustu, wbijające się w skórę ramiączka biustonosza zbyt obciążonego piersiami, utrudnione oddychanie czy trudności w podejmowaniu aktywności fizycznej. Niektóre z Pań decydują się na pomniejszenie piersi ze względów estetycznych wpędzających je niekiedy w kompleksy.
Przygotowanie do każdej operacji biustu przebiega tak samo – w końcu każda z nich jest ingerencją chirurgiczną w struktury anatomiczne ludzkiego ciała.
Biust zmniejszany jest poprzez usunięcie tkanki tłuszczowej lub części gruczołu. Chirurg specjalista po tym etapie modeluje piersi aby nadać im jak najbardziej naturalny wygląd. Za sprawą zmniejszenia piersi można również rozwiązać problem asymetrii piersi. Oczywiście ze zmniejszeniem obwodu piersi wiąże się również usunięcie nadmiaru skóry oraz zmiana umiejscowienia brodawki sutkowej z otoczką tak aby wygląd nowych piersi był estetyczny.
Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym a pobyt pacjentki w klinice trwa około 2 dni. Tak jak w przypadku poprzednio opisywanej operacji, szwy są usuwane po upływie 2 tygodni.
Po okresie rekonwalescencji widoczne efekty będą stałe, jednak należy wziąć pod uwagę czynniki naturalne zmieniające wygląd piersi. Brak zastosowania implantów wiąże się ze wzrostem piersi w przypadku zwiększenia masy ciała jak i z ich zmniejszeniem w przypadku jej utraty.
Kobiety po operacji zmniejszenia piersi nie są w stanie karmić w sposób naturalny ze względu na oddzielenie przewodów mlecznych od brodawki.
Na czym polega operacja podniesienia piersi?
Zabieg podniesienia piersi dedykowany jest kobietom, których problem nie leży w wielkości biustu. Piersi kobiety mogą stracić jędrność i zmienić swój wygląd na skutek ciąży, karmienia piersią a także z biegiem czasu. Operacja polega na podciągnięciu piersi do góry i usunięciu nadmiaru skóry przyczyniającej się do zmiany wyglądu lub utraty jędrności. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a cięcie indywidualnie dobierane przez lekarza może być poprowadzone:
- pionowo,
- wokół brodawki
- wzdłuż bruzd skórnych pod piersią
Rekonwalescencja przebiega podobnie jak w przypadku operacji biustu z zastosowaniem implantów lecz efekty takiego zabiegu mogą okazać się nietrwałe. Upływający czas czy kolejna ciąża mogą skutkować kolejnym opadnięciem piersi.
Zabezpieczeniem przed utratą jędrności podnoszonego biustu może okazać się wszczepienie wewnętrznego stanika metodą ORBIX który przeciwdziała siłom grawitacji podtrzymując biust i jest całkowicie niewidoczny. Przy zabiegu podciągania piersi można również zmniejszyć obszar brodawkowo – otoczkowy i unieść go ku górze.
Odtworzenie brodawki
Na tego typu operację zazwyczaj decydują się kobiety, które mają za sobą choroby nowotworowe piersi lub brodawek sutkowych, po wykonanej mastektomii. Nowotwór nie jest jednak jedynym powodem potrzeby rekonstrukcji brodawki do innych należą m.in. poparzenia, wady wrodzone czy przebieg procesu zmiany płci.
Odtworzenie brodawki sutkowej jest przeprowadzane podczas zabiegu rekonstrukcji piersi lub oddzielnie (rzadziej).
Proces może przebiegać na różne sposoby, spośród których wyróżniamy:
- tatuowanie śródskórne brodawki z otoczką (możliwe tylko po całkowitym wygojeniu piersi)
- plastykę miejscową – płaty skórne w okolicach brodawki „zwinięte” w sposób przypominający naturalny wygląd brodawki (przy operacji jedynie odtworzenia brodawki, może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym)
- przeszczepy tkankowe – najbardziej skomplikowany rodzaj rekonstrukcji. Płaty skórne mogą zostać pobrane z pachwiny, fragmentu brodawki i otoczki piersi przeciwnej (jeżeli istnieje konieczność rekonstrukcji jednego kompleksu brodawka-otoczka KBO). KBO może zostać również zrekonstruowany z wykorzystaniem fragmentu wargi sromowej.
Rekonstrukcja KBO pełni bardzo ważną rolę w drodze do uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu piersi. Jest to zabieg dopełniający jednak należy pamiętać, że odbudowana brodawka z otoczką nie będą reagowały na bodźce.
Pacjentki po operacji mogą zdecydować się na późniejszą korektę piersi.
Czy operacja plastyczna piersi boli?
Ból towarzyszy każdemu zabiegowi plastycznemu czy nawet temu z dziedziny medycyny estetycznej. Jest to niestety czynnik którego nie jesteśmy w stanie uniknąć w żaden sposób. O ile sam zabieg po podaniu znieczulenia ogólnego nie jest przez pacjentkę odczuwany nawet w najmniejszym stopniu o tyle okres rekonwalescencji może być nieprzyjemny.
Pacjentka odczuwa pogorszenie samopoczucia związane z bólem przy każdym ruchu angażującym okolice barków czy klatki piersiowej. Oczywiście jak w każdym przypadku dużą rolę odgrywa tutaj próg odporności na ból . W związku z tym nie należy sugerować się opiniami krążącymi w internecie gdyż każda rekonwalescencja przebiega inaczej.
Jeżeli obawy spędzają Ci sen z powiek, opowiedz o tym lekarzowi któremu zdecydowałaś się powierzyć wykonanie operacji.
Pamiętaj, że jesteś tutaj z konkretnych powodów – nie pozwól aby obawy przed bólem zniszczyły Twoje marzenia o pięknym, jędrnym biuście.
W końcu nie ma takiego bólu, którego nie da się znieść.
Więcej na temat powiększania piersi oraz rodzaju implantów i bezpieczeństwa zabiegu przeczytasz w naszej kolejnej publikacji.