Plastyka powiek - opadająca powieka

Jak wygląda zabieg plastyki powiek? Czy plastyka powiek boli?

Z biegiem czasu nasza skóra traci sprężystość i elastyczność – proces ten zachodzi na całym ciele jednak są obszary, gdzie jest on bardziej uciążliwy i widoczny. Nadmiar skóry na powiekach pod względem estetycznym dodaje lat i sprawia wrażenie przemęczenia.  Sposobem na pozbycie się problemu jest blefaroplastyka bo tak medycznie określany jest zabieg plastyki powiek polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej.  

Plastyka powiek to zabieg chirurgiczny trwający około 2 godzin i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym w postaci iniekcji oraz dodatkowo kropel do oczu co powoduje, że jest zabiegiem bezbolesnym (pacjent odczuwa tylko dwa delikatne ukłucia przy podawaniu znieczulenia miejscowego)  – nie jest wymagane podawanie znieczulenia ogólnego co skraca czas rekonwalescencji a pacjent może bez obaw wrócić do domu już po wykonanej blefaroplastyce. 

Każda operacja bleferoplastyki poprzedzona jest rysunkiem wstępnym ukazującym linie cięcia – pierwsza linia rysowana w załamaniu naturalnym powieki natomiast po naciągnięciu skóry chirurg specjalista naznacza bieg drugiego cięcia za pomocą drugiej linii. Obydwie linie tworzą obraz tzw. oka Kleopatry lekko przedłużonego w bok.

Operacja plastyki powiek górnych przebiegająca w warunkach ambulatoryjnych zakłada nacięcie dolne skóry na wysokości ok 7-10mm nad brzegiem rzęskowym w załamaniu powieki, eliminując tym samym wysoką widoczność blizn, zaś cięcie górne jest zależne od nadmiaru skóry i tkanki wymagającej usunięcia.

Po wykonaniu nacięcia chirurg oddziela skórę oraz tkankę tłuszczową, zakwalifikowaną do wyeliminowania, od mięśnia okrężnego oka i pozbywa się jej.

Ostatnim etapem zabiegu jest zszycie skóry cienkimi szwami, jedną nicią tak, aby były jak najmniej widoczne i nie pozostawiały obszernych blizn.

Korekcja powiek dolnych jest zabiegiem nieco inaczej przeprowadzanym.  Lekarz przeprowadza nacięcie pod brzegiem rzęsowym przedłużając je poza kąt boczny oka. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar tłuszczu tworzący tzw. worki pod oczami oraz nadmiar skóry. Rana nie wymaga stosowania opatrunków i zamykana jest stripem – plastrem odpadającym samoistnie po około 3 dniach. Nacięcie goi się w sposób otwarty i wymaga to od pacjenta jedynie przemywania preparatem odkażającym.

Należy pamiętać iż operacja plastyczna powiek nie eliminuje zmarszczek określanych jako „kurze łapki”.

 

Jak przygotować się do operacji plastycznej powiek?

Osoba przygotowująca się do blefaroplastyki nie powinna minimum 2-3 tygodnie przed zabiegiem opalać się ani korzystać z solarium. Jako przygotowanie do zabiegu traktowane jest bezwzględne rzucenie palenia minimum 14 dni przed zabiegiem korekcji plastycznej powiek oraz zaprzestanie picia alkoholu minimum 3 dni przed ustalonym terminem. Tego typu używki spowalniają proces gojenia ran, co wydłuża rekonwalescencję i powrót do pełnej aktywności po wykonaniu plastyki powiek. Pacjent w takim samym okresie poprzedzającym wykonanie operacji plastycznej nie powinien tez przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna, etopiryna, acard itp.), ponieważ składnik ten zaburza i znacznie spowalnia krzepnięcie krwi. Bardziej szczegółowe instrukcje są udzielane pacjentowi na konsultacji przed zabiegiem kiedy to ustalany jest termin jego wykonania. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia lekarz przekazuje indywidualne wytyczne.

 

 Plastyki powiek nie wykonuje się w przypadku gdy pacjent/ka:

 • przechodzi infekcję,
 • zażywa antybiotyki,
 • jest w ciąży,
 • przechodzi miesiączkę,
 • w czasie laktacji.

Z pewnością, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, osoba zainteresowana zostanie poproszona o przedstawienie dokumentacji dotyczącej ogólnego stanu zdrowia oraz stosownych badań niezbędnych do jego określenia i zakwalifikowania do operacji plastyki powiek.  

 

Badania jakie należy przedstawić to:

 • badanie ogólne moczu
 • morfologia
 • określeni grupy krwi
 • OB
 • Anty-Hbs (poziom przeciwciał)
 • INR, APTT, PT (wskaźniki krzepnięcia krwi)
 • poziom elektrolitów Na oraz K
 • zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby (WZW) typu B

Osoba poddająca się operacji plastycznej powiek powinna zadbać o pomoc w opuszczeniu placówki oraz w czasie który jest potrzebny na zejście opuchlizny. Wbrew pozorom nawet jeżeli obrzęk nie będzie duży, może on powodować trudności w prawidłowym widzeniu.

 

Rekonwalescencja po plastyce powiek.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, po blefaroplastyce pacjent jest gotów do powrotu do domu już tego samego dnia jednak z dodatkową pomocą drugiej osoby z uwagi na pojawiającą się opuchliznę powiek mogącą stanowić trudności w funkcjonowaniu. Czasami odczuwalną dolegliwością jest odrętwienie powiek po znieczuleniu, szczypanie lub uczucie naciągniętej skóry.

Opuchlizna powinna ustąpić w ciągu 10-14 dni jednak jest to zależne przede wszystkim od podatności na obrzęki i powstawanie siniaków (może zaistnieć potrzeba kilku dni urlopu). Szwy (jeżeli zostały użyte) zdejmowane są około 6-7 dnia po operacji. Pacjenci po korekcji powiek powinni też zrezygnować z intensywnych ćwiczeń na około 2-3 tygodnie po zabiegu.

 

Plastyka powiek bez skalpela – LASEROWY LIFTING POWIEK

Zabieg plastyki powiek z wykorzystaniem lasera jest świetną alternatywą dla osób które (z różnych względów) niezbyt przychylnym okiem spoglądają w stronę operacji z użyciem skalpela.  Laserowa plastyka powiek jest wykonywana w znieczuleniu nasiękowym i za sprawą mikrowiązki:

 • Nie uszkadza skóry
 • Skraca czas rekonwalescencji
 • Nie powoduje skutków ubocznych
 • Nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń
 • JEST BEZBOLESNA

Po wykonaniu korekcji opadającej powieki z użyciem lasera powstają małe strupki które odpadają samoistnie po upływie około 3 dni.

 

Ile kosztuje plastyka powiek?

W zależności od wybranej metody, ceny zabiegów tradycyjnych z użyciem skalpela oscylują w granicach:

 • plastyka powiek górnych lub dolnych około 5000zł
 • plastyka powiek dolnych i górnych około 7000zł

Koszt wykonania korekcji powiek metodą laserową to wydatek w granicach:

 • powieki górne lub dolne około 4000zł
 • powieki górne i dolne od 5000zł

Pamiętajmy jednak, że sugerując się jedynie najniższymi cenami, nie zawsze możemy trafić na specjalistę w pełnym tego słowa znaczeniu. Podejmując decyzję o różnego rodzaju zabiegach/operacjach wybierajmy zaufane a najlepiej sprawdzone kliniki.

 

Przeciwwskazania do wykonania plastyki powiek

Biorąc pod uwagę obydwa warianty poprawy wyglądu powiek górnych i/lub dolnych dostępne na rynku, korekcja powiek nie jest zabiegiem obarczonym szeregiem przeciwwskazań.

Głównym powodem mogącym zaważyć na podjęciu się przez specjalistę wykonania plastyki powiek jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta – aby to ustalić przedstawiamy stosowne badania.

Twarde przeciwwskazania stanowią: infekcja ropna oka lub skóry w obszarze poddawanym zabiegowi, niedomykalność szpary powiekowej czy suchość oka wywołana uszkodzeniem gruczołów łzowych.

Przeciwwskazaniem czasowym do wykonania operacji jest ciąża i okres laktacji.

Pacjenci cierpiący na cukrzycę, skazę naczyniową, zaburzenia krzepliwości, choroby układu sercowego lub tarczycy nie zawsze mogą być kwalifikowani do plastyki powiek.

Wizyta u okulisty zalecana jest osobom cierpiącym na jaskrę lub odwarstwianie siatkówki.

 

Czy warto wykonać plastykę powiek?

Odpowiedź na pytanie jest banalnie prosta: warto robić wszystko mające służyć poprawie ogólnego samopoczucia, naszej pewności siebie, postrzegania a przede wszystkim walorom zdrowotnym.  Ciężka, opadająca powieka potrafi dodać około 10 lat a niekoniecznie jest problemem osób starszych. Na plastykę powiek decydują się już osoby po 30 roku życia, jest to głównie uwarunkowane genetycznie, jednakże nie stanowi problemu nie do pokonania. Nikt z nas nie chce dodawać sobie lat a wręcz goni za odjęciem ich – jeżeli już tutaj jesteś to nie zastanawiaj się.

Zawsze jest dobry czas aby zadbać o siebie.

Udostępnij:

Polecane kliniki

(1 opinii)

Panewnicka 5
Katowice

Sobocińskiego 14
Katowice


Tagi


operacja powiek opadajace powieki chirurgia plastyczna



Komentarze


Przeczytaj również

Co daje liposukcja? Jakie są efekty i kiedy można je zauważyć?
05.06.2019
Liposukcja poszczególnych obszarów ciała. Czy liposukcja pokona cellulit? Liposukcja czy lipoliza? Liposukcja czy plastyka brzucha? Liposukcję czy kriolipolizę?
Operacja plastyczna biustu - Jakie implanty wybrać?
17.04.2019
Które implanty wybrać i z czego się one składają? Czy operacja biustu jest bezpieczna? Czy po operacji biustu można karmić piersią? Jaki jest koszt operacji biustu?
Operacje plastyczne biustu - powiększenie, pomniejszenie, podniesienie
10.04.2019
Na czym polega i jak wygląda operacja powiększenia piersi? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Czy operacja plastyczna piersi boli?