Co daje liposukcja? Jakie są efekty i kiedy można je zauważyć?

Co daje liposukcja? Jakie są efekty i kiedy można je zauważyć?

Liposukcja jak już wcześniej pisaliśmy (tutajjest operacją z zakresu kosmetycznych. Jej skuteczność i widoczność efektów jest uzależniona od metody o których pisaliśmy w artykule, który znajdą Państwo pod tym adresem, jak również od zaangażowania pacjenta w przestrzeganie zaleceń lekarza wydanych po zabiegu. Aby po upłuwie czasu rekonwalescencji efekt był jak najbardziej widoczny należy:

 • przestrzegać diety zaleconej przez specjalistę
 • uprawiać delikatną gimnastykę, mogą to być również ćwiczenia na basenie
 • nosić specjalistyczne ubrania uciskowe
 • często są też zalecane masaże limfatyczne

 

Efekty jakie możemy zobaczyć przestrzegając wyżej wymienionych zaleceń to w szczególności:

 • utrata wagi
 • utrata zbędnych centymetrów w okolicach poddanych zabiegowi liposukcji
 • zmiana struktury skóry- staje się gładsza
 • liposukcja może też być pomocna w walce z cellulitem

 

Liposukcja w walce z cellulitem? Czy to naprawdę działa?

Badania dowodzą, że problem cellulitu dotyka większą część społeczeństwa. Aż 80% tych osób cierpi z tego powodu na kompleksy. W niektórych przypadkach drakońskie diety i ćwiczenia nie przynoszą pożądanych efektów. Wtedy na pomoc przychodzi liposukcja.

Czy liposukcja jest lekiem na nierówną walkę z grudkami tłuszczu pod naszą skórą?

Odpowiedz brzmi: OCZYWIŚCIE.

A teraz posłuchaj jakie to proste:

W przypadku zastosowania metody laserowej liposukcji wystarczy tylko JEDEN ZABIEG a efektami możesz się cieszyć co najmniej rok! Jak wiadomo cellulit jest procesem postępującym i jeżeli dopuścimy do poważnego zaawansowania zmian cellulitowych – jak mówi dr Marek Wasiluk z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium – odzyskanie idealnie gładkiej skóry może być niemożliwe. Naturalnie nie obejdzie się bez konieczności kontaktu z lekarzem – on doradzi najlepiej jaki rodzaj liposukcji wybrać i który z nich przyniesie najlepsze efekty dla Twojego ciała.

 

Liposukcja brzucha:

Zabieg usunięcia nadmiaru tłuszczu z brzucha zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu ogólnym ( przy zastosowaniu mniej inwazyjnych technik podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub miejscowe)

Po wykonaniu małego nacięcia chirurg wprowadza pod skórę tzw. kaniulę której ruchy powodują rozbijanie tłuszczu ułatwiając jego odessanie. Jednorazowo można odessać do 4 litrów tłuszczu natomiast sam zabieg trwa od 2 do 6 godzin.

Po zabiegu pacjent bezwzględnie musi nosić specjalne ubranko uciskowe przez 2-4 tygodnie. Jego zadaniem jest przyspieszenie obkurczania skóry i zmniejszenie zasinień. Oprócz tego kilka miesięcy po liposukcji pacjent powinien chodzić w specjalnej uciskowej bieliźnie. Nie należy też przesadzać z aktywnością fizyczną a po 2 tygodniach od zabiegu najlepiej jest rozpocząć specjalne masaże części ciała poddanej liposukcji.

 

Liposukcja ud

Uda to część ciała z której najciężej jest pozbyć się tłuszczu za  pomocą diety i ćwiczeń. Tak jak w przypadku liposukcji brzucha, odsysając tłuszcz z ud lekarz wprowadza w delikatne nacięcia kaniulę i za jej pomocą rozbija tkankę tłuszczową następnie ją odsysając. Skóra, mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne pozostają w nienaruszonym stanie. Liposukcja ud trwa od 2 do 5 godzin. Rekonwalescencja po zabiegu może przebiegać różnie. Nogi mogą być zesztywniałe, opuchnięte, pozbawione czucia lub wręcz przeciwnie – mogą piec i boleć. Po 7-10 dniach po zabiegu zdejmowane są szwy. Przez okres 6 tygodni pacjent powinien nosić specjalne ubranie uciskowe pomagające łagodzić ból i obrzęk oraz kształtujące odpowiednio sylwetkę. Już po 2-3 tygodniach od zabiegu pacjent zauważa pierwsze rezultaty liposukcji ud. Efekt widoczny jest dopiero po 6 miesiącach lub roku. W zależności od tego, jak dużo tkanki tłuszczowej zostało usunięte, organizm będzie potrzebował trochę czasu na zaadaptowanie się do nowego kształtu ciała. Uda staną się szczuplejsze i zgrabniejsze. Jeśli jednak pacjent nie ćwiczy i nie stosuje się do zaleconej diety, bardzo łatwo może przytyć w innej części ciała, co może doprowadzić do dysproporcji w budowie sylwetki ciała.

 

Liposukcja kolan i kostek

Odsysanie tłuszczu z kolan i kostek to zabieg trwający krótko ale dający ogromne efekty. Czasami dysproporcja tych części zaburza cały wygląd naszych nóg. Pacjenci wybierając się na zabieg odsysania tłuszczu z kolan lub kostek, niejednokrotnie łączą go z liposukcją pośladków i ud, dzięki czemu całe nogi są po zabiegu pięknie wymodelowane. Blizny pozostałe po zabiegu są niewielkie tak jak samo nacięcie przez które wprowadza się pod skórę kaniulę. W przypadku tego rodzaju liposukcji najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscoweEfekty widoczne są już po zabiegu jednak w pełnej krasie można je podziwiać po zejściu opuchlizny. Tak jak w każdym przypadku, konieczne jest noszenie specjalnych opasek uciskowych pomagających skórze „zejść się”.

W przypadku kolan nie zawsze możliwy jest zabieg liposukcji, ponieważ nieestetycznie wyglądająca tkanka może nie być tłuszczem a mięśniem

 

Liposukcja podbródka

Podwójny podbródek to problem zarówno mężczyzn jak i kobiet. Również w tej sytuacji pomocna może być liposukcja. Lekarz wykonuje delikatne nacięcia w okolicach podbródka i uszu (niektórzy chirurdzy również w środku jamy ustnej dla zmniejszenia widoczności blizn). Sam zabieg trwa około 45 minut i przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym co umożliwia pacjentowi powrót do domu po liposukcji.

Od czubka głowy do brody zakładany jest specjalny opatrunek uciskowy. W przypadku jeśli pacjent odczuwa długotrwałe  (dłuższe niż tydzień) drętwienie, mrowienie, ostre bóle, ciągnięcie podbródka konieczna jest wizyta u lekarza.

Liposukcja często przeprowadzona jest w towarzystwie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. liftingu twarzy.

 

Liposukcja policzków

Powodem dyskomfortu u wielu ludzi bywają też okrągłe i grube policzki. Niestety nadmiaru tłuszczu z tej partii ciała nie pozbędziemy się żadnymi ćwiczeniami, a dieta może przynosić znikome efekty. Zabieg odsysania tłuszczu z policzków trwa około godziny. Chirurg wykonuje nacięcia między dziąsłami a policzkiem i odsysa tłuszcz kaniulą. Policzki stają się smuklejsze i lepiej wymodelowane. Najczęstszymi powikłaniami są: uczulenie na znieczulenie lub infekcja rany. Obrzęk i zasinienie mogą pojawić się około tygodnia po wykonaniu zabiegu liposukcji. Obok tradycyjnej liposukcji możliwa jest też liposukcja laserowa policzków. Dzięki działaniu promieni laserowych błona tkanki tłuszczowej zostaje podgrzana i „rozpuszczona”, a następnie odessana. Dren wprowadzany pod skórę, by usunąć nadmiar tłuszczu z policzków, w przypadku tej metody jest niewielki, dlatego też nie pozostawia większych blizn i umożliwia przeprowadzenie zabiegu liposukcji w znieczuleniu miejscowym, a nie ogólnym.

 

Liposukcja bez skalpela, liposukcja bezigłowa

„Liposukcja bez skalpela” czy „liposukcja bezigłowa - pod tymi nazwami kryje się zabieg kawitacji ultradźwiękowej (więcej tutaj).

Ultradźwięki odpowiadają za rozbijanie błon z których ma wydobywać się tłuszcz, który przenikając do przestrzeni międzykomórkowej zostanie wydalony naturalnymi procesami fizjologicznymi

Efekty zabiegu nie są natychmiastowe. Są one uzależnione od naturalnej przemiany materii każdego organizmu wiec sprawa jest mocno indywidualna. Wydalenie tłuszczu może potrwać około 2 miesięcy. Powinno się w tym czasie dodatkowo korzystać z zabiegów drenażu i maksymalnie odciążyć wątrobę, aby przeciążona nie zmagazynowała z powrotem tłuszczu. Przed i po zabiegu należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do dwóch litrów dziennie.

Dzięki zastosowaniu ultradźwięków efekty widoczne w krótkim czasie po zabiegu to przede wszystkim zmniejszenie obwodu partii ciała od 1 do aż 3cm po jednej sesji zabiegowej!

Oprócz wyszczuplenia dodatkowo pobudza krążenie, poprawia elastyczność i jędrność skóry oraz stymuluje przemianę materii w organizmie. Liposukcja kawitacyjna nie powoduje efektu jo-jo. Pamiętajmy, że liposukcja jedynie wspomaga stosowaną dietę i ćwiczenia. Nie jest to sposób na walkę z otyłością.

 

Liposukcja a lipoliza. Czym się różnią?

Pierwsza różnica to skuteczność zabiegu.  W przypadku liposukcji aby osiągnąć efekt wystarczy jeden zabieg. Jeżeli chodzi o lipolizę w grę może wchodzić od kilku do kilkunastu zabiegów w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi.

 

Kolejną różnicą jest to, że podczas zabiegu chirurgicznego(liposukcji) następuje fizyczne odessanie tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli i tym samym trwałe jej usunięcie z danego obszaru. Podczas drugiej metody – lipolizy, następuje jedynie zniszczenie błon komórkowych. W efekcie dochodzi do rozpadu komórki, która musi zostać w pełni zmetabolizowana przez nasz organizm.

 

Ważnym aspektem jest też cena zabiegu. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia go przez wykwalifikowany personel z użyciem specjalistycznego sprzętu, w odpowiednich warunkach. W przypadku lipolizy czyli rozbijania tłuszczu, nie jest potrzebna sala zabiegowa, wykształcenie medyczne czy chociażby podstawowa znajomość anatomii człowieka.  

W związku z tym cena lipolizy jest kilka razy mniejsza niż cena liposukcji. Skuteczność lipolizy jest jednak dużo mniejsza.

 

Liposukcja czy plastyka brzucha?

Odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić jednoznacznie, ponieważ są to dwa zupełnie różne zabiegi z obszaru medycyny estetycznej.

Liposukcja ma za zadanie usunąć nadmiar tłuszczu z konkretnych tkanek, wymodelować sylwetkę i pomóc tam gdzie zawodzą ćwiczenia fizyczne oraz dieta.

Plastyka brzucha polega na usunięciu nadmiaru skóry, koryguje wady sylwetki i powłok brzucha po procesie odchudzania. Osoby, które straciły wiele kilogramów, mają często obwisłe, pofałdowane, zbyt obfite powłoki brzucha. Względy estetyczne i komfort życia sprawiają, że decydują się na operację.

Często łączy się te zabiegi w celu uzyskania najlepszych efektów.

 

Co wybrać? Liposukcję czy kriolipolizę?

O liposukcji wiemy już bardzo dużo, ale czym właściwie jest kriolipoliza?


Kriolipoliza została odkryta przez dwóch amerykańskich dermatologów. Wyniki ich wstępnych doświadczeń, wykazały, że przedłużone, kontrolowane, miejscowe chłodzenie tkanek może indukować selektywny ubytek komórek tłuszczowych i następującą później utratę podskórnego tłuszczu, bez uszkodzenia pokrywającej skóry. To odkrycie, nazwane „selektywną kriolizą”, doprowadziło do opracowania opatentowanej technologii.

Komórki tłuszczowe niszczy się w temperaturze 0d 0 do -10*C. Tkanki chłodzi się za pomocą nieinwazyjnego aplikatora -głowicy chłodzącej, którą przykłada się do wyjściowego obszaru aby pobrać energię z leżącej pod spodem tkanki tłuszczowej. Oczywiście jednocześnie chroniona jest skóra, tkanki miękkie, mięśnie i nerwy. Zamrożone komórki przechodzą kontrolowaną śmierć czyli tzw „ apoptozę” i są stopniowo eliminowane z organizmu drogą naturalnej przemiany materii. Za pomocą kriolipolizy możemy pozbyć się około 25-45% tłuszczu z wybranego obszaru. Sam zabieg trwający około godziny jest niebolesny i bezpieczny.

Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i drętwienie obszarów ciała poddanych zabiegowi, które utrzymuje się jedynie do kilku godzin po sesji. Należy zwiększyć ilośc przyjmowanych płynów a dietę ograniczyć do posiłków lekkostrawnych.

 

 Zabieg powinien być powtarzany  co 6 tygodni - dla osiągnięcia pożądanego efektu.  Najczęściej wystarczają dwa zabiegi. Po około dwóch miesiącach można zauważyć spadek tkanki tłuszczowej o 22-28 procent. W przeliczeniu na obwód ciała oznacza to 1-1,5 cm mniej. Przez zniszczenie komórek efekt zabiegu jest długotrwały.

Liposukcja nie byłaby najbardziej popularną procedurą gdyby nie jej zalety wyróżniające się na tle kriolipolizy, takie jak:

 • bardziej spektakularna redukcja tłuszczu
 • dokładniejsze modelowanie, konturowanie
 • lepsze, natychmiastowe rezultaty
 • możliwość przeprowadzenia równoległych zabiegów chirurgicznych

 

Czy liposukcja jest skuteczna?

To, czy zabieg będzie skuteczny a jego efekty będą utrzymywały się na długo w największym stopniu zależy od pacjenta. Liposukcja pomoże rozwiązać problem zbędnych kilogramów/centymetrów tkanki tłuszczowej ale nie zastąpi nigdy ćwiczeń i zdrowego stylu życia.

Należy pamiętać o wskazaniach lekarza bezpośrednio po zabiegu i nie bagatelizować obowiązku noszenia specjalnej bielizny czy ubrań uciskowych. Praca chirurga to jedno ale to jak zadbamy o siebie tuż po jej wykonaniu zależy tylko od nas. Faktem jest, że zniszczone podczas zabiegu liposukcji komórki tłuszczowe nie odrodzą się na nowo w tych samych miejscach, lecz naukowo udowodniono, że mogą ulec przerostowi komórki znajdujące się nad obszarem poddanym zabiegowi. Może to powodować dysproporcje.

Udostępnij:

Polecane kliniki

Sobocińskiego 14
Katowice

(1 opinii)

Panewnicka 5
Katowice


Tagi


chirurgia plastyczna liposukcja odchudzanie odsysanie tluszczuKomentarze


Przeczytaj również

Operacja plastyczna biustu - Jakie implanty wybrać?
17.04.2019
Które implanty wybrać i z czego się one składają? Czy operacja biustu jest bezpieczna? Czy po operacji biustu można karmić piersią? Jaki jest koszt operacji biustu?
Operacje plastyczne biustu - powiększenie, pomniejszenie, podniesienie
10.04.2019
Na czym polega i jak wygląda operacja powiększenia piersi? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Czy operacja plastyczna piersi boli?
Plastyka powiek - opadająca powieka
03.04.2019
Jak wygląda zabieg plastyki powiek? Czy plastyka powiek boli? Ile kosztuje plastyka powiek? Czy warto wykonać plastykę powiek?