Operacja plastyczna biustu - Jakie implanty wybrać?

Na całym świecie rocznie wykonuje się około 1,7 miliona operacji powiększenia biustu. Badania dowodzą również, że ponad 70% kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu swoich piersi i w pogoni za kunsztem idealnego ciała są w stanie znieść każdy ból.

W poprzedniej publikacji (kliknij tutaj aby przeczytać) rozwodziliśmy się m.in. na temat przebiegu operacji czy przeciwwskazań do jej wykonania.

Dziś natomiast skupimy się w większości na dalszych decyzjach jakie muszą zapaść aby móc cieszyć się „nowymi piersiami” jak na przykład wybór wypełnienia implantów, ich powierzchni czy kształtu.

 

Rozróżnienie implantów pod względem ich wypełnienia - Z czego składa się implant piersi?

Wybór implantów nie ogranicza się jedynie do wielkości czy kształtu. Jako potencjalna pacjentka staniesz przed wyborem protezy pod względem jej składu.

Obecnie na rynku mamy trzy warianty do wyboru:

  • implanty wypełnione żelem silikonowym,
  • implanty wypełnione solą fizjologiczną
  • ekspandery Bakera.

Każdy implant bez względu na wypełnienia jest otoczony torebką z polimeryzowanej gumy silikonowej.

Implanty silikonowe wypełnione są jędrnym żelem o spoistej strukturze zapewaniającej brak możliwości „rozlania się” i utraty kształtu silikonu nawet po pęknięciu powłoki silikonowej (producenci zapobiegawczo przed tego typu niedogodnościami stosują wielowarstwowe powłoki) . Ponadto żel silikonowy najnowszej generacji świetnie odwzorowuje konsystencję piersi naturalnych.

Wiele kobiet obawia się wystąpienia alergii na silikon- Drogie Panie, spokojnie!
Środki alergenne znajdują się we wszystkim co nas otacza, a silikon na potęgę stosowany jest w kosmetykach których używamy codziennie a wręcz czasami kilka razy dziennie jak np. krem do rąk, mydło czy nawet guma do żucia.

Implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej
charakteryzują się sposobem wypełnienia implantu dopiero po jego umieszczeniu w docelowym miejscu. Implant wprowadzany jest zazwyczaj przez niewielkie cięcie pod pachą i wypełniany wewnątrz za pomocą igły. Wadą tego typu wypełnienia jest możliwość powstawania grudek i nierówności na skórze, stąd też nie jest ono polecane kobietom mającym małe piersi/cienką skórę lub w przypadku rekonstrukcji piersi.

Ekspandery Bakera to implanty tzw. kombinowane – w ich skład wchodzi zarówno silikon jak i roztwór soli fizjologicznej. Operacja polega na umiejscowieniu we właściwym miejscu implantu silikonowego a następnie dopełnieniu protezy roztworem soli fizjologicznej.

 

Podział implantów ze względu na ich powierzchnię:

  • implanty o powierzchni teksturowanej - chropowata powierzchnia szybko mocuje protezę przez zrastanie się z tkankami i zapobiega jej przemieszczaniu.
  • implanty o powierzchni gładkiej - gładka powłoka implantu spowalnia zrost implantu i tkanki otaczającej powodując poruszanie się implantu wraz z ruchem naturalnym piersi. Przy zastosowaniu implantu o gładkiej powierzchni może on być widoczny oraz stanowi ryzyko pojawienia się pofałdowań i zmarszczeń w okolicy protezy.

 

Podział implantów ze względu na kształt:

  • implanty okrągłe – najczęściej stosuje się je w przypadku plastyki piersi płaskich, nieopadających ze względu na możliwość uzyskania naturalnego kształtu – należy przy tym wariancie uważać, by nie wybrać zbyt dużych implantów, ponieważ może to spowodować zbyt duże uwypuklenie górnych biegunów i dać efekt przeciwny do zamierzonego.
  • implanty anatomiczne - najczęściej stosowane przy operacjach piersi asymetrycznych lub opadających. Implant anatomiczny powoduje efekt łagodnego górnego brzegu i wypukłego dolnego brzegu piersi. Protezy o kształcie anatomicznym są dobierane na podstawie stosownych wyliczeń matematycznych do indywidualnych wymiarów pacjentki.

 

Które implanty wybrać?

Wybór implantów mimo, że zależy od preferencji i upragnionego przez pacjentkę efektu, jest procesem w którym musi brać udział specjalista – chirurg plastyczny. Bierze on pod uwagę rozmiary klatki piersiowej, grubość tkanek czy wielkość piersi pacjentki przed operacją i jej ogólne predyspozycje. Implanty piersi to nie wybór na kilka miesięcy a na długie lata więc musi być dokonany rzetelnie i pod okiem możliwie najlepszego chirurga.

Pamiętajmy o tym, aby dopytać w wybranej klinice jakiego rodzaju implanty są stosowane przy operacjach piersi.

 

Czy operacja biustu jest bezpieczna?

Nad tematem wszczepiania implantów prowadzono wiele testów bezpieczeństwa dzięki którym każda z generacji implantów jest bezpieczniejsza od poprzedniej. Dziś wiemy, że wysokiej klasy implanty posiadające aż 3 powłoki silikonu zabezpieczające przed wydostaniem się wypełnienia, dają niemal pewność iż niemożliwe jest pęknięcie/rozerwanie implantu przy normalnym użytkowaniu. Jeżeli natomiast w wyniku urazu mechanicznego dojdzie do opróżnienia torebki silikonowej to materiały stosowane do jej wypełnienia są obojętne dla organizmu co oznacza zmniejszone ryzyko powstawania stanów zapalnych i powikłań z nimi związanych. Sama operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym odbywa się pod stałym nadzorem specjalistów dlatego ponownie podkreślamy – WYBIERAJCIE SPECJALISTÓW Z DUŻYM DOŚWIADCZENIEM PRAKTYCZNYM I SZEROKĄ WIEDZĄ TEORETYCZNĄ.

 

Czy po operacji biustu można karmić piersią?

Kluczowym momentem dla przyszłych mam planujących przystawiać dziecko do piersi jest wybór umiejscowienia implantów i poprowadzenia cięcia.

Zalecanym przez lekarzy sposobem wszczepienia implantu jest jego umiejscowienie pod mięśniami, za gruczołem piersiowym. Pomaga to w szczególności zapobiegać wywieraniu nacisku implantu na tkankę gruczołową co może upośledzić wypływ pokarmu z piersi jak również całkowicie ją uszkodzić.

W kwestii cięcia rekomendowaną metodą jest cięcie podpiersiowe gwarantujące zachowanie funkcji piersi i czucia w brodawkach.

Krąży wiele mitów na temat pęknięcia implantów lub nawet bez tego, przedostania się substancji do pokarmu matki. NIC BARDZIEJ MYLNEGO – ryzyko pęknięcia implantów wysokiej klasy jest znikome a samoistne przenikanie substancji wypełniającej implant do organizmu wręcz niemożliwe dzięki solidnym powłokom zabezpieczającym. Skutkiem ubocznym dla kobiet planujących karmić potomstwo w sposób naturalny może być zmniejszona ilość pokarmu.

 

Ile kosztuje operacja plastyczna biustu?

W zależności od rodzaju operacji przeprowadzanych w obrębie piersi, ceny mogą się różnić.

  • Operacja plastyczna powiększenia piersi kosztowo rysuje się od kwoty 14.500zł  wzwyż.
  • Operacja plastyczna pomniejszenia piersi oscyluje w kwotach o minimalnym progu około 13.000zł podobnie jak podniesienie piersi.
  • Zabieg podniesienia piersi z jednoczesnym wszczepieniem implantów cenowo oscyluje w granicach 18.000zł i więcej.

 

Fakty i mity – wybuchające piersi i inne ciekawostki.

Klasyką gatunku ludzkiego jest tworzenie mitów na różne tematy. Zapewne słyszałaś o kilku odnoszących się do operacji plastycznych piersi.

Rozwiejmy chociaż kilka z nich:

IMPLANTY NIE PĘKAJĄ POD WPŁYWEM CIŚNIENIA -  słyszałaś już zapewne o zakazie latania samolotem czy nurkowania z wszczepionymi implantami piersi. To chyba jeden z najpopularniejszych mitów – uspokajamy! Nie ma możliwości samoczynnego pęknięcia implantów, ponieważ są one wysoce odporne na działanie czynników.
 

MAJĄC SZTUCZNE PIERSI NIE MOŻNA SPAĆ NA BRZUCHU – owszem, w okresie rekonwalescencji nie jest to zalecane tylko ze względu na ból. Po pomyślnym wygojeniu ran możesz bez obaw spać na brzuchu. Twoje nowe piersi nie ulegną spłaszczeniu ani nie pękną. Nie bój się o uszkodzenia implantów.
 

POWIĘKSZAJĄC PIERSI MOŻNA ZACHOROWAĆ NA NOWOTWÓR – wśród setek przeprowadzonych badań, nie znaleziono naukowego dowodu na to, aby operacje piersi mogły przyczyniać się do powstawania nowotworów. Pacjentki po plastyce biustu częściej poddają się badaniom o których spory odsetek kobiet zapomina, co przyczynia się bezpośrednio do szybkiej diagnostyki problemu – jeżeli się pojawi.  Podkreślić należy fakt, że w przypadku zachorowania pacjentka może wykonywać badania bez obaw.

Udostępnij:

Polecane kliniki

(1 opinii)

Panewnicka 5
Katowice

Sobocińskiego 14
Katowice


Tagi


powiekszanie piersi operacja piersi operacja biustu chirurgia plastycznaKomentarze


Przeczytaj również

Co daje liposukcja? Jakie są efekty i kiedy można je zauważyć?
05.06.2019
Liposukcja poszczególnych obszarów ciała. Czy liposukcja pokona cellulit? Liposukcja czy lipoliza? Liposukcja czy plastyka brzucha? Liposukcję czy kriolipolizę?
Operacje plastyczne biustu - powiększenie, pomniejszenie, podniesienie
10.04.2019
Na czym polega i jak wygląda operacja powiększenia piersi? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Czy operacja plastyczna piersi boli?
Plastyka powiek - opadająca powieka
03.04.2019
Jak wygląda zabieg plastyki powiek? Czy plastyka powiek boli? Ile kosztuje plastyka powiek? Czy warto wykonać plastykę powiek?