Turystyka Medyczna


W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w szybkim tempie, często zapominając, że ludzki organizm potrzebuje odpoczynku i nie poświęca wystarczająco dużo czasu na dbanie o swoje zdrowie.

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/1.jpgOkres wakacji to idealny czas na połączenie przyjemnego z pożytecznym, tzn. odpoczynku z zabiegiem medycznym. Turystyka medyczna definiowana jest jako podróż poza miejsce zamieszkania, zazwyczaj do innego kraju, w celu poddania się tam zabiegowi medycznemu. Jednym z pierwszych państw, które zauważyły swój potencjał w turystyce medycznej były Indie, co roku liczba przyjeżdzających pacjentów jest większa, w 2015 roku było to pół miniona pacjentów zza granicy. Obecnie w czołówce światowych liderów turystyki medycznej są poza Indiami, Singapur, Tajlandia, Malezja, Korea Południowa, natomiast w Europie są to Węgry, Czechy i Turcja. Jeszcze kilka lat temu zagraniczni turyści nawet nie rozważali przyjazdu do Polski w ramach turystyki medycznej, nikt nie przypuszczał, że pogląd ten tak szybko ulegnie zmianiehttps://medipoland.pl/uploads/editor/mt/2.jpg.

 

NIŻSZE CENY ZABIEGÓW W POLSCE

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/3.jpgOd 2008 roku notuje się coraz to większy wzrost zainteresowania zagranicznych pacjentów zabiegami w Polsce, tym samym dołączając do czołówki europejskich państw, które najchętniej wybierają zagraniczni pacjenci. Przede wszystkim w Polsce są o wiele niższe ceny zabiegów (przy zachowaniu najwyższych standardów leczenia oraz doświadczonych specjalistów) w porównaniu do Niemiec, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/4.jpg

 

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez branżowy portal (treatmentabroad.com) wynika, iż Polska znajduje się na czwartym miejscu pod względem ilości odwiedzających pacjentów zagranicznych, wyprzedziły ją takie kraje jak Węgry, Belgia i Turcja. 83% osób biorące udział w badaniu przyznało, iż decyzja o wyjeździe na zabieg podjęło przede wszystkim z pobudek finansowych, jednocześnie dziewięć na dziesięć osób deklaruje ponowny wyjazd na leczenie za granicę.

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/5.jpg

 

Dodatkowo do wzrostu europejskiej turystyki medycznej przyczyniła się Dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, dzięki której pacjenci ubezpieczeni w państwach Unii Europejskiej posiadają pełną swobodę dotyczącą korzystania ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej. Pacjenci sami mogą wybrać sobie kraj, w którym zostaną poddani zabiegowi medycznemu.https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/6.jpg

Od pewnego czasu turystyka medyczna jest ważną gałęzią polskiej gospodarki. Coraz to większa liczba przyjezdnych pacjentów wpływa na rozwój nowych placówek medycznych, na unowocześnienie sprzętu medycznego, wprowadzanie nowinek technologicznych z branży medycznej.

 

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/7.jpgZagraniczni pacjenci przede wszystkim patrzą na cenę, a w Polsce zabiegi są zazwyczaj aż o 40% tańsze niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, zdarza się nawet iż różnica w cenie dochodzi do 70-80%. Krótki czas oczekiwania na zabieg, wykwalifikowane zespoły medyczne, najwyższej jakości sprzęt medyczny, jak również doskonałe przygotowanie do przyjęcia zagranicznego pacjenta sprawiają, że bardzo często ponownie wracają na inne zabiegi.

 

Jakie zabiegi przede wszystkim wybierają pacjenci?

Zagraniczni pacjenci przyjeżdżają do Polski w szczególności na zabiegi z zakresu stomatologii, implantologii, chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, ortopedii, okulistyki, kardiochirurgii, rehabilitacji. Poza wspomnianymi wcześniej aspektami dla obcokrajowców ważne jest położenie danego ośrodka, także największą popularnością cieszą się te, które znajdują się blisko lotnisk, np. Katowice, Kraków, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Poznań.

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/8.jpgZagraniczni pacjenci wybierają często decydują się na zabiegi stomatologiczne. Nic dziwnego, iż ta gałąź turystyki medycznej rozwija się w Polsce najszybciej – ceny są niższe nawet o 80% aniżeli w innych państwach europejskich. Wśród wszystkich zabiegów z zakresu stomatologii najczęściej wybierane są te z zakresu implantologii. Koszt wszczepienia jednego implantu w Polsce zaczyna się od 3 000 zł, a w Wielkiej Brytanii pacjent za tę samą procedurę będzie musiał zapłacić co najmniej 12 000 zł. Natomiast nie tylko te usługi przyciągają zagranicznych pacjentów, dużą popularnością cieszą się również zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Tutaj pacjenci przyjeżdżają w szczególności z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Szwecji, jedną  z najczęściej przeprowadzanych operacji jest powiększenie piersi – w Polsce zabieg kosztuje około 12 000 zł, natomiast w Wielkiej Brytanii przynajmniej 20 000 zł, a w Stanach Zjednoczonych zabieg ten kosztuje około 30 000 zł. Nie brakuje również chętnych na zabiegi z zakresu ortopedii czy neurochirurgii.

 

W tym przypadku przyjeżdżają do Polski również pacjenci z Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Szwecji, Stanów Zjednoczonych. Tutaj obcokrajowcy najczęściej decydują się na operację wymiany stawu biodrowego (endoprotezoplastyka stawu biodrowego) bądź stawu kolanowego (endoprotezoplastyka stawu kolanowego).

https://medipoland.pl/uploads/editor/mt/10.jpghttps://medipoland.pl/uploads/editor/mt/11.jpg

Wymiany stawu biodrowego w Wielkiej Brytanii kosztuje ponad 40 000 zł, w Stanach Zjednoczonych to koszt ponad 150 000 zł, natomiast w Polsce zabieg ten kosztuje około 16 000 zł. Polska cieszy się również dużą popularnością obcokrajowców pod względem uzdrowisk, turnusów rehabilitacyjnych oraz SPA.  Polskie uzdrowiska cieszą się dużą popularnością wśród Rosjan jak również pacjentów z Bliskiego Wschodu.

Turystyka medyczna w Polsce cały czas się rozwija i z każdym rokiem będzie zajmowała silniejszą pozycję w rozwoju gospodarczym kraju. Polskie usługi medyczne charakteryzują się przede wszystkim o wiele niższą ceną aniżeli w pozostałych krajach Unii Europejskiej, przy czym cechuje je wysoki poziom technologiczny oraz doświadczony, specjalistyczny personel medyczny.