Ortopedia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oraz urazów ze strony układów kostno-stawowych, układu więzadłowo-stawowego, uszkodzeń kości, mięśni, nerwów i naczyń. Jest to szeroka dziedzina medycyny, w ramach której występuje wiele podziałów na podspecjalizacje. Ortopedzi ogólni zajmują się całym układem kostno-stawowym, podczas gdy ortopedzi regionalni są wyspecjalizowani w wyłącznie określonych partiach układu kostnego:
- Kręgosłup, miednica, klatka piersiowa
- Bark i ramię
- Łokieć i przedramię
- Nadgarstek i ręka
- Biodro i udo
- Kolano i goleń
- Staw skokowy i stopa
Do ortopedy należy się zgłosić w przypadku: złamań i zwichnięć kości, zmian zwyrodnieniowych narządu ruchu, nowotworów kości, chorób i wad kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, osteoporozy. W gabinecie ortopedycznym lekarz przeprowadza podstawowe badania, mające na celu zdiagnozowanie choroby, a następnie zaleca odpowiednie leczenie: zachowawcze lub operacyjne.
Przykładowe czynności wykonywane w ramach usług:
- USG, RTG, TK i MR;
- Badania laboratoryjne;
- Artroskopia stawu kolanowego;
- Rekonstrukcja więzadeł przednich;
- Operacje korekcyjne w zakresie stopy i ręki;
- Zakładanie i zdejmowanie opatrunków unieruchamiających;
Leczenie ortopedyczne nie kończy się wyłącznie na przeprowadzonym zabiegu, równie ważny jest późniejszy proces rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Dzięki współpracy z lekarzami i specjalistami z różnych dziedzin, jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę i leczenie.