Kiedy operacja kręgosłupa jest konieczna

Jak dowodzą badania, około 95% schorzeń kręgosłupa nie wymaga leczenia operacyjnego gdyż mniej inwazyjne metody takie jak rehabilitacja przynoszą ulgę w bólu jaki niosą za sobą choroby. Pozostaje jednak 5% pacjentów w przypadku któych ingerencja chirurgiczna jest konieczna aby poprawić jakość życia i pozbyć się dolegliwości.

Jakie problemy można leczyć operacyjnie?

Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się schorzenia takie jak:

 • niedowład ruchowy
 • zaburzenia czucia powierzchownego
 • dysfunkcja zwieraczy i pęcherza moczowego.
 • zerwania wiązań tylnych
 • zwyrodnieniowe narośle na kręgach
 • przepukliny krążkowe
 • deformacje kręgosłupa (np.:skolioza)
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
 • kręgozmyk
 • spondyloza
 • złamania lub zmiany nowotworowe w kręgosłupie
 • rwa kulszowa lub udowa
 • wypukliny
 • sekwestry mas dyskowych z kanału kręgowego
 • zwężenie kanałów kręgowych

Oczywiście decyzja na temat operacji jest zależna od postępu choroby oraz decyzji lekarza specjalisty. W pierwszej kolejności pacjent jest kierowany na leczenie zachowawcze w celu zatrzymania postępu procesów uszkadzających i cofnięcia ich. Gdy metody pozaoperacyjne nie przynoszą pożądanych efektów konieczne jest leczenie operacyjne.

Metoda klasyczna, a metoda małoinwazyjna - porównanie.

Metoda klasyczna jest obecnie coraz silniej wypierana przez metody małoinwazyjne z użyciem mikroskopu czy endoskopu jednak przez wielu specjalistów jest techniką nadal stosowaną. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę.

Discektomia jako jedna z metod klasycznych  to wycięcie krążka międzykręgowego czyli tzw. dysku. Wycinany jest fragment uciskający korzeń nerwowy co objawia się bólem promieniującym do kończyny dolnej powodowanym właśnie przez wysunięty fragment krążka.

Operacja może zostać połączona z artrodezą czyli zastąpieniem usuniętego fragmentu krążka implantem w celu usztywnienia kręgosłupa, zapewnienia odpowiedniej wysokości przestrzeni międzytrzonowej i odbarczenia struktur nerwowych.  Jako, że jest ona wykonywana metodą klasyczną oraz małoinwazyjną, pokażemy na jej przykładzie różnice w obu metodach.

Operacje metodą klasyczną są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, ulożeniu pacjenta na brzuchu lub na boku i trwają około 1.5-2 godzin. Wymagają wiekszego pola dostępu nawet ponad 10 cm aby móc uwidocznić i właściwie oświetlić struktury operowane co ma bezpośredni wpływ na widoczność blizn pooperacyjnych. Oprócz walorów estetycznych, ważniejsze powikłania jakie mogą pojawić się w przypadku metody klasycznej operacji na kręgosłupie to:

 • duża utrata krwi
 • utrata płynu rdzeniowo-kręgowego
 • krwiaki rany operacyjnej
 • infekcje powierzchowne
 • wzrost deficytu ruchowego
 • uszkodzenie worka oponowego
 • nawrot przepukliny
 • uszkodzenie struktur nerwowych
 • destabilizacja kręgosłupa
 • zapalenie dysku lub opon mózgowych

Metoda małoinwazyjna leczenia operacyjnego kręgosłupa pozwala uniknąć większości z wyżej wymienionych powikłań. Wykorzystywany do operacji jest mikroskop lub endoskop przy których wielkość nacięcia skóry to nawet 5mm! Operacja wykonywana jest w środowisku soli fizjologicznej z użyciem urządzeń likwidujących krwawienie.Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowo-dożylnym. Warto podkreślić, iż w przypadku operacji małoinwazyjnej kręgosłupa, nie ma miejsca rozcinanie mięśni ani przyczepów w celu odsłonięcia powierzchni operowanej co znacznie zmniejsza okres rekonwalescencji oraz ryzyko mogących się pojawić powikłań takich jak:

 • uszkodzenie worka oponowego
 • płynotok
 • infekcje leczone antybiotykami dożylnie

Zatem jak widzimy lista przypuszczalnych powikłań mogących pojawić się w trakcie lub po przeprowadzeniu operacji kręgosłupa metodą małoinwazyjną jest znacznie krótsza niż w przypadku metod klasycznych operowania. Przemawia to jednogłośnie na korzyść metod małoinwazyjnych.

Należy jednak podkreślić, że nie każde schorzenie nadaje się do leczenia operacyjnego małoinwazyjnego. W przypadku dużych wypuklin, może być mało skuteczna.

Ile trwa pobyt w szpitalu po operacji kręgosłupa?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie, znowu skupimy się na rozdziale okresów czasu w związku z metodą operacji wybraną przez Państwa.

Jak pewnie się Państwo domyślacie, metoda małoinwazyjna gwarantuje pacjentowi znacznie szybsze opuszczenie kliniki/ szpitala bo nawet tego samego dnia w przypadku zastosowania metody endoskopowej!

W przypadku mikrodiscektomii czyli operacji małoinwazyjnej z wykorzystaniem mikroskopu, pobyt w szpitalu uwydłuża się do około 2-3 dni.

W przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną, pacjent pozostaje hospitalizowany przez 3-6 dób po wykonanym zabiegu, wstaje z łóżka w 2 dobie jednak pozostały czas, potrzebny jest na monitowanie stanu pacjenta po operacji i leczenie ewentualnych powikłań.

 

Ile trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa?

Okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu małoinwazyjnym trwa około 6 tygodni.

Pacjent jest uruchamiany w tym samym dniu po operacji, jednak w ograniczonym zakresie - może samodzielnie korzystać z toalety i krótko przechadzać się po pokoju. Pełne uruchomienie pacjenta następuje kolejnego dnia po operacji i jest przeprowadzane w asyście fizjoterapeuty. Osoba operowana dostaje również wytyczne na temat dalszych postępowań - przeszkolenie w zakresie ćwiczeń, ich prawidłowego wykonywania i ogółu rehabilitacji.

Rekonwalescjencja po operacji klasycznej kręgosłupa trwa znacznie dłużej bo nawet około 6 miesięcy i jest podzielona na 3 etapy:

Etap I - czyli pierwsze doby po operacji. W tym okresie czasu głównym celem jest zmniejszenie bólu pooperacyjnego oraz kontrola gojenia się rany i zasklepiania blizn tkanek miękkich. Pacjent jest uczony jak utrzymywać prawidłową pozycję ciała leżąc, siedząc lub zmieniając pozycję z jednej na drugą. Na tym etapie pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (zapobiegawczo).

Etap II - powrót do normalnej aktywności życiowej. Ramy czasowe trwania tego etapu to około 8-12 tydzień po operacji. Pacjent uczy się przede wszystkim jak utrzymywać prawidłową postawę podczas chodzenia oraz zmniejszać napięcie mięśniowe w okolicy operowanej. Pacjent w dalszym ciągu wykonuje ćwiczenia pod okiem rehabilitanta lub samodzielne w domu po wcześniejszym uzgodnieniu i na wyrażne zalecenie specjalisty.

Etap III - zaawansowana rehabilitacja potrzebna w powrocie do pełnej sprawności. Odbywa się zazwyczaj między 12 a 18 tygodniem rekonwalescencji ogólnej. Pacjent skupia się na ćwiczeniach prowadzących do możliwie największego uelastycznienia kręgosłupa i wzmocnienia gorsetu mięśniowego. Ćwiczenia na tym etapie obejmują również inicjację do pozycji zgięciowych i prawidłową postawę.

 

Czy warto i kiedy operować kręgosłup?

Niewątpliwie każdy z nas w miare możliwości stara się unikać ingerencji chirurgicznych w swoje ciało. Sa jednak dolegliwości spędzające sen z oczu jak właśnie te związane z kręgosłupem. Problem im szybciej zdiagnozowany tym łatwiej jest go wyleczyć i czasami - uniknąć bloku operacyjnego. Niemniej jednak jeżeli pojawią się przesłanki do operacyjnego leczenia kręgosłupa, NIE ZWLEKAJMY. Warto operować kręgosłup, ponieważ warto pozbyć się bólu na stałę. Ból ogranicza naszą aktywność oraz zdolność do wykonywania najprostszych czynności. Nieleczone i bagatelizowane schorzenia mogą doprowadzić w najgorszym wypadku nawet do potrzeby poruszania się na wózku inwalidzkim a to obrazuje jak ważne jest szybkie reagowanie i dbałość o kondycję naszego kręgosłupa.

 

Ile kosztuje operacja kręgosłupa?

Ceny operacji kręgosłupa wahają się w zależności od wybranej metody, obszaru operacji i kliniki podejmującej się jej wykonania.

Rekomendowane przez nas kliniki to m.in.:

Vital Medic mieszcząca się w Kluczborku przu ul. Skłodowskiej-Curie 21. Klinika specjalizuje się chirurgią kręgosłupa, neurochirurgią, ortopedią, chirurgią szczękową, chirurgią ogólną jednego dnia w zakresie chirurgii ręki, chirurgią dziecięcą jednego dnia. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek specjalizujących się doskonale w chirurgi kręgosłupa. Ceny operacyjnego leczenia kręgosłupa zaczynają się od 12000zł

Klinika Nieborowice w Nieborowicach przy ul. Kasztanowej 5 specjalizująca się w chirurgii narządów ruchu jako prywatny szpital ortopedyczny. Klinika NIeborowice oferuje leczenie schorzeń kręgosłupa w cenach zaczynających się od stawki 6100zł.

Udostępnij:

Polecane kliniki

(2 opinii)

Kasztanowa 5
Nieborowice


Tagi


operacja kregoslupa maloinwazyjna operacja rehabilitacja po operacji koszt operacji neurochirurgiaKomentarze


Przeczytaj również

Rodzaje operacji kręgosłupa - które są mniej inwazyjne?
15.05.2019
Jaki rodzaj operacji kręgosłupa wybrać? Jak wygląda zabieg przepukliny kręgosłupa, a jak operacja dysku?