Jakie efekty daje endoproteza stawu skokowego?

Co to jest endoproteza stawu skokowego?

Endoproteza stawu skokowego to implant umieszczany operacyjnie, mający za zadanie zastąpić naturalny staw odmawiający posłuszeństwa w skutek zwyrodnień, wielokrotnych skręceń, zwichnięć, złamań oraz innych rodzajów uszkodzeń.

Do głównych objawów zwyrodnieniowych stawu skokowego zaliczamy:

 • obrzęk
 • stopniowe ograniczenie ruchomości stawu,
 • deformacja stawu utrudniająca dobranie obuwia,
 • ból, początkowo podczas aktywności fizycznej
 • z czasem ból w spoczynku,
 • utykanie,
 • z czasem pojawiają się problemy z kolanem i biodrem po tej samej stronie.

 

Zwyrodnienia mogą prowadzić do zmian degeneracyjnych w obrębie struktur stawu.

Co ciekawe,  około 80% operowanych to ludzie młodzi u których wymiana stawu jest wymagana głównie z powodu nadmiernej eksploatacji stawu.  Wszczepienie endoprotezy stawu skokowego jest wskazane dopiero gdy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia nie przynoszą pożądanych skutków i ulgi.

Podczas zabiegu operacyjnego wszczepienia endoprotezy stawu skokowego usuwa się powierzchnie stawowe stawu skokowego i w to miejsce stosuje sztuczny staw skokowy.

 

Endoproteza stawu skokowego składa się z trzech części:

 • metalowej części piszczelowej
 • metalowej części skokowej
 • wkładki polietylenowej (ruchomej lub nieruchomej)

 

Fizjologia ruchu w stawie skokowym charakteryzuje się obecnością rotacyjnego ślizgania się oraz ciągłej zmiany osi ruchu.

Elementy metalowe wykonane są ze stopu tytanu i pokryte mikroporowym stopem tytanu lyb hydroksyapatytem.

 

Każdy z elementów endoprotezy może być mocowany za pomocą specjalnego kleju zwanego cementem bądź bezcementowo (w tej metodzie oprócz wyżej wymienionych części, w skład endoprotezy wchodzi również rdzeń polietylenowy).

Obydwie te techniki opisywaliśmy w artykule dotyczącym endoprotez stawu kolanowego oraz biodrowego.

 

Przygotowanie do operacji alloplastyki stawu skokowego

W pierwszej kolejności, przygotowując się do operacji należy zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia i leczenia chorób przewlekłych. Niejednokrotnie wymagana jest zmiana przyjmowanych dotychczas lekarstw.

Bardzo dobrą decyzją będzie podjęcie próby mającej na celu wzmocnienie całego układu ruchowego – przyczyni się to do zmniejszenia ryzyka powstania powikłań po operacji a także skróci okres rekonwalescencji. Pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko wirusowi HBV oraz omówić z lekarzem możliwość ewentualnego przeprowadzenia transfuzji krwi która zostanie utracona podczas operacji.

Już przed planowanym zabiegiem w domu pacjenta powinny zostać poczynione kroki mające na celu ułatwienie mu funkcjonowania po wykonaniu alloplastyki (np.: zainstalowanie w domu poręczy, uchwytów w toalecie umożliwiających zabiegi higieniczne).

 

Jak wygląda operacja?

Alloplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym i cała operacja trwa zazwyczaj około 2 godzin – w zależności od przypadku. Pacjent leży na plecach i zakłada mu się opaskę Esmarcha która ma za zadanie ograniczyć krwawienie. Po wykonaniu nacięcia bocznego (nie niszczy struktur anatomicznych przodu stawu skokowego i zmniejsza ryzyko powikłań naczyniowych i nerwowych), chirurg przystępuje do odsłonięcia części kostnych oraz przygotowania kości piszczelowej i skokowej do idealnego dopasowania poszczególnych elementów endoprotezy. Po pomyślnym przebiegu operacji chirurg przystępuje do warstwowego zamknięcia naciętego fragmentu z pozostawionym drenem.

 

Zalecenia oraz rehabilitacja po wykonaniu operacyjnego wszczepienia endoprotezy stawu skokowego

Po alloplastyce są podawane środki przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe oraz antybiotyki a noga wraz z operowanym stawem zostają unieruchomione w specjalnym bucie ortopedycznym na około 3-6 tygodni.

Pacjent już następnego dnia po operacji rozpoczyna proces rehabilitacji w asyście fizjoterapeuty, w ciągu pierwszego tygodnia próbując powoli chodzić odciążając operowaną kończynę.

Zapobiegawczo przed wystąpieniem niedodmy lub zapalenia płuc po przebytej operacji wdraża się u pacjentów również rehabilitację oddechową.

Dreny których zadaniem jest umożliwienie odpływu krwi i płynów zalegających po operacji, są zazwyczaj usuwane drugiego dnia po wszczepieniu endoprotezy. Pacjent może opuścić szpital po około 3-4 dniach.

Kolejnym krokiem a zarazem ostatnią ingerencją lekarską jest zdjęcie szwów następujące w czasie 10-14 dni po wykonaniu alloplastyki.

 

Powrót do całkowitej sprawności w większości przypadków następuje po upływie 3 miesięcy u pacjentów którzy stosują się do zaleceń lekarza i rehabilitanta ćwicząc w odpowiedni sposób operowany staw.

W tym czasie powinno się unikać skakania, biegania, ciężkich prac fizycznych, nadmiernego chodzenia a w szczególności siadania ze skrzyżowanymi nogami (po turecku), kucania czy klękania.

Zalecane są krótkie spacery po płaskiej powierzchni, pływanie na basenie czy jazda na rowerku stacjonarnym.

Prowadzenia pojazdów mogą podjąć się pacjenci którzy są w stanie wykonywać szybkie ruchy kończynami nie odczuwając przy tym bólu a przede wszystkim nie zażywający środków przeciwbólowych opóźniających szybkość reakcji na bodźce.

Do cięższych prac fizycznych pacjent może wrócić dopiero po upływie 12 miesięcy.

 

Zagrożenia i przeciwwskazania w kwestii wszczepienia endoprotezy stawu skokowego:

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania alloplastyki są:

 • rozległe żylaki kończyn dolnych,
 • rozległa martwica kości skokowej – ponad 1/3 obszaru,
 • infekcje stawu skokowego i otaczających tkanek,
 • zniekształcenie kończyny,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • czynne ogniska infekcji (nawet o podłożu stomatologicznym)
 • ciężki stan ogólny pacjenta
 • porażenia nerwowe
 • stopa cukrzycowa
 • udokumentowana nietolerancja metali
 • zmiany niedokrwienne kości piszczelowej lub skokowej
 • jałowa martwica kości skokowej
 • neuropatie, staw Charcota
 • ubytki tkanek miękkich

 

Do grupy zagrożeń związanych z wykonaniem operacji zaliczamy:

 • zakażenia bakteryjne
 • złamanie kostki przyśrodkowej
 • złamanie kostki bocznej
 • przemieszczanie elementów endoprotezy względem siebie, powodujące zwichnięcia.
 • Obniżenie jakości tkanek otaczających endoprotezę sprzyjające jej obluzowaniu.
 • Artrofibroza czyli rozrost tkanek otaczających(ograniczenie ruchomości stawu).

 

Badania dowodzą, że:

 • najczęstszą przyczyną zwyrodnień stawów skokowych jest nadmierna eksploatacja stawów u osób do 40 r.ż – stanowią oni grupę aż 80% operowanych!
 • W Niemczech rocznie wymienianych jest do 1500 stawów skokowych
 • W USA diagnozę zwyrodnienia stawu skokowego stawia się średnio 50 tys. pacjentów.

 

Czy warto zdecydować się na endoprotezę stawu skokowego?

Jako odpowiedź może nam posłużyć fakt, że około 56% pacjentów ankietowanych, przyznało, że po wszczepieniu endoprotezy zaczęli uprawiać sporty o których wcześniej nawet nie myśleli. Operacja stawu skokowego wiąże się z rezygnacją z wielu sportów takich jak wspinaczka, futbol, gimnastyka, sporty wodne, hokej itp., ale otwiera morze innych potencjalnych zainteresowań jak np.: aerobik, kręgle, kajakarstwo, żeglarstwo, nurkowanie, strzelectwo czy golf.

Radość naszym pacjentom przynosi wykonywanie wyżej wymienionych aktywności a przede wszystkim aktywności życia codziennego bez uczucia ciągłego bólu.

 

Efekty opisywane przez pacjentów po przebytej operacji endoprotezy stawu skokowego to m.in.:

 • ponowna możliwość poruszania się bez odczuwania bólu i stosownej do wieku aktywności fizycznej.
 • O wiele lepsza ruchomość stawu w porównaniu do stanu z przed operacji
 • Ustąpienie bólu lub jego znaczne zmniejszenie.

 

Jak trwała jest endoproteza stawu skokowego?

W badaniu obejmującym 126 chorych ze średnim okresem obserwacji 9 lat odsetek rewizji wyniósł 15%.

Ustąpienie dolegliwości bólowych oraz satysfakcję zgłaszało 90% pacjentów.

Do powyższego badania chorzy zostali wyselekcjonowani przez twórcę systemu Agility i wszyscy byli idealnymi kandydatami do tego typu zabiegu. *

 

*(na podstawie: Knecht SI, Estin M, Callaghan JJ at al. The Agility total ankle arthroplasty: Seven to sixteen year follow up . J Bone Joint Surg Am 2004; 86A-6: 1161-1171.)

Udostępnij:

Polecane kliniki

(2 opinii)

Kasztanowa 5
Nieborowice


Tagi


ortopedia endoproteza endoproteza stawu skokowegoKomentarze


Przeczytaj również

Endoproteza stawu łokciowego – jak mi pomoże w codzienności?
20.02.2019
Jakie istnieją rodzaje protezy łokcia? Które kliniki i lekarze specjalizują się w tym zabieg? Jakie efekty daje taka endoproteza?
Endoproteza stawu kolanowego – powrót do sportu?
06.02.2019
Jakie są rodzaje endoprotezy stawu kolanowego? Jak przygotować się do operacji endoprotezy kolana? Jak długo trzeba chodzić o kulach?
Endoproteza stawu biodrowego – powrót do normalnego życia?
30.01.2019
Jakie są rodzaje endoprotez i czym się różnią? Jak przygotować się do zabiegu? Przeciwwskazania do endoprotezy. Jaka jest trwałość protezy stawy biodrowego?